Reklama

Starożytny grobowiec z rzadkimi inskrypcjami odkrytymi w Egipcie. Zaskakujące

W Egipcie nie brakuje nowych odkryć, choć wykopaliska prowadzone są tam od dziesiątek lat. Tym razem grupa archeologów odkryła grobowiec, który pochodzi ze Starego Państwa, sprzed ponad 4000 lat. W środku odkryli coś jeszcze, co wyraźnie zaskoczyło badaczy.

Kolejne wyjątkowe odkrycie w Egipcie. Stara mastaba skrywa sekret

Egipsko-niemiecka grupa archeologiczna, której niemiecka część jest związana z Niemieckim Instytutem Archeologicznym odkryła nieznaną wcześniej mastabę, czyli rodzaj starożytnego egipskiego grobowca. Odkrycia dokonano podczas wykopalisk na starożytnym cmentarzu. 

 Grobowiec pochodzi ze Starego Państwa (ok. 2700 p.n.e. - ok. 2200 p.n.e.), czyli liczy ponad 4000 lat.

Takich odkryć na terenie Egiptu wciąż jest wiele i nowe stanowiska archeologiczne donoszą o zdumiewających znaleziskach. 

Tym razem naukowców zaskoczyło to, co znaleźli w grobowcu.  Znajdują się w nim inskrypcje i przedstawienia scen z życia codziennego, takich jak młócenie zboża, statki pływające po Nilu czy targowisko.

Reklama

Zobacz również: Tajemnica skarabeusza z grobowca rozwiązana? Co z klątwą Tutanchamona?

Dlaczego inskrypcje są unikalne?

Takie sceny, jak na odkrytych inskrypcjach, są niezwykłe w miastach tego obszaru, starożytnym kompleksie piramid i nekropolii - Dahszur. Budowla zbudowana jest z cegły mułowej i została wykonana dla osoby o imieniu "Seneb-Neb-Af", ijego żony "Idet".

Dzięki inskrypcjom także wiadomo, że osoby spoczywające w grobowcu były ważne. Seneb-Neb-Af najpewniej zajmował kilka stanowisk w pałacu królewskim, a Idet nosiła tytuły "Kapłanki Hathor" i "Pani Sykomory". 

Zobacz również: Tajemnica ukryta w starożytnym egipskim malowidle podzieliła archeologów

Grobowce w okolicy tego odkrycia były przeznaczone dla kapłanów, administratorów i mężów stanu, więc i Seneb-Neb-Af i Idet także cieszyli się dobrą pozycją w Pałacu i w świątyni.

Okazuje się, że odkryty grobowiec jest dopiero początkiem kolejnych wykopalisk. Po tym sukcesie egipsko-niemieckiej grupy archeologicznej, Dr Stefan Seidlmayer, szef misji archeologicznej, powiedział, że wykopaliska będą w tym miejscu kontynuowane w celu oczyszczenia i udokumentowania inskrypcji na mastabie.

Zobacz też: Tajemnicza królowa, złoto i setki mumii. “Piszemy historię od nowa, to niesamowite!"  

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: Egipt | archeologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy