Reklama

Turyści kupują to jako pamiątkę. Nie wiedzą, co tak naprawdę znaczy

Talizmany uważane są za przedmioty, które mają wielką moc. W świecie ezoteryki są jednak takie, które stały się symbolami danego miejsca na świecie, czy danej kultury. Tak jest właśnie z okiem proroka. Symbol ten w formie naszyjnika, czy bransoletki kupowany jest przez turystów na potęgę, ale czy wiedzą oni, co on dokładnie oznacza?

Tradycja, magia, czy biznes?

Niebieski, okrągły koralik z dodatkiem bieli i czerni. Przypomina oko. W końcu nazywany jest nie bez powodu okiem proroka. Można go nosić jako bransoletkę albo naszyjnik.

Z czasem jednak wzór ten zaczął być drukowany na torbach, portfelach, długopisach. Na wszystkim, co kupują turyści przebywający w krajach bliskowschodnich.

Oko proroka najbardziej kojarzone z Turcją, opanowało także Maroko czy Izrael. W każdym sklepie z pamiątkami znajdziemy właśnie talizmany z tym elementem. Ale czym właściwie jest oko proroka i co tak naprawdę znaczy? Wszak turyści niekiedy pod wpływem mody kupują ten amulet, nie znając zupełnie jego historii i przeznaczenia.

Reklama

Sprzedający jednak zacierają ręce, sprzedając całkiem spory asortyment z okiem, ciesząc się z udanego biznesu.

Przeczytaj też: Znaki zodiaku, które w marcu powinny uważać na to, co mówią. Tak unikną kłopotów

Czym jest oko proroka? Kultura szamanizmu na Bliskim Wschodzie

Ayin hara, ayin raa, czyli "złe spojrzenie" znane jest w kulturze bliskowschodniej od wieków. Setki lat temu w Azji Środkowej wierzono, że jeżeli ktoś nagle zachorował lub przestało mu się wieść w życiu, winą jest "złe spojrzenie".

Wiedza o tajemniczej złej energii, która pochodziła prosto od osoby, która nam źle życzy, obiegła cały Bliski Wschód do tego stopnia, że to właśnie tureccy wojownicy zaczęli stosować Nazar Boncugu, czyli właśnie oko proroka.

Talizman miał dawać wojownikowi ochronę opatrzności, a oko, które należy bóstwa, miało odbijać wszelką złą energię.

Przeczytaj też: Noś zawsze na lewej ręce. Drobiazg może mieć zbawienny wpływ

Oko proroka jest także doskonale znane w greckiej kulturze. Tam z kolei uważa się, że gdy ktoś jest o ciebie zazdrosny, może cię przekląć "złym spojrzeniem" i zesłać na ciebie pecha. W kulturze judaizmu zaś nie powinno się wpatrywać w rzeczy innego człowieka, aby ich "nie zauroczyć". To wiąże się z kolei z przykazaniem o niepożądaniu rzeczy, która należy do bliźniego.

Szacuje się, że około 40% kultur świata wierzy w jakąś formę złej energii. O złym oku wspominają teksty rzymskie i greckie, a także Koran i Biblia. Jego klątwa ma długą historię, sięgającą 3000 lat p.n.e. Dla wielu wciąż pozostaje wytłumaczeniem tego, że złe rzeczy spotykają dobrych ludzi.

W różnych kulturach złe oko jest zasadniczo przekleństwem przenoszonym z jednej osoby na drugą, a wszystko przez... spojrzenie. To oczy są oknami duszy, a to z niej mają pochodzić nasze dobre lub złe intencje względem świata i innych ludzi.

Jak nosić oko proroka i co zrobić, gdy pęknie?

Ludzie noszą amulety, aby odpędzić złą energię i chronić się przed nią w taki sposób, jak robili to nasi przodkowie tysiące lat temu. Dziś talizman jest często niebieski, ma kształt oka i jest znany jako nazar, co z arabskiego tłumaczy się jako "wzrok i uwaga". Jak wyjaśnia licencjonowany psycholog kliniczny Avigail Lev z portalem Mindbodygreen: "Nosząc oko proroka jednostki szukają duchowej i psychologicznej ochrony".

Z noszeniem oka proroka w różnych kulturach wiążą się także rozmaite zwyczaje, wypełniane po to, by oko nabrało mocy.

W marokańskim zwyczaju uważa się, że jeśli trzymasz rękę, na której widnieje amulet, dłonią skierowaną na zewnątrz, możesz odeprzeć nieszczery komplement lub groźbę.

Oko Horusa, Oko Udjat i Oko Wedjat były używane z kolei w starożytnym Egipcie jako amulet chroniący przed złym okiem całe domostwo. Amulet ozdabiał drzwi, wejścia i miejsca pochówku, zapewniając ochronę i zdrowie.

Ponieważ złe oko opiera się na systemie wierzeń, ważne jest, aby pamiętać, aby używać tego typu amuletu z szacunkiem. Zrozumienie i uszanowanie kulturowego znaczenia złego oka jest niezbędne przed użyciem go jako talizmanu.

Przed założeniem amuletu, a także co jakiś czas w trakcie jego użytkowania, osoby wierzące w jego moc, zalecają oczyszczanie go z nagromadzonej złej energii.

Aby tego dokonać, należy do wody w szklanym naczyniu dodać szczyptę gruboziarnistej soli, której w magii przypisuje się działanie pochłaniające złą energię, a następnie w wodzie z solą umieścić amulet. Tak wypełnione naczynie należy zostawić w miejscu, w którym w nocy będzie padać na nie światło księżyca.

To w jego moc wierzyli nasi przodkowie i to on ma oczyszczać wraz z solą i wodą amulet ze złej energii.

Rano amulet należy według przesądów umyć pod bieżącą wodą i wtedy można go użytkować, a wodę z solą wylać.

Według zabobonów także należy mieć się na baczności, gdy oko proroka pęknie. Uważa się wtedy, że amulet spełnił swoje zadanie i pochłonął zły urok, więc należy go natychmiast wymienić.

Oko proroka można także komuś podarować w prezencie, ale pod warunkiem, że kupujemy go na prezent z najlepszymi intencjami dla osoby obdarowywanej.

Przeczytaj też: Znaki zodiaku, które są najlepszymi przyjaciółmi. Na nich zawsze można liczyć

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama